NLP על שיפור הזוגיות

כיצד משפיעה גישת ה- NLP על שיפור הזוגיות ?cuople in love2

פתגם צרפתי עממי אומר : “כי זוגיות טובה ביותר מתקיימת בין גבר חרש לאישה עיוורת…” צחוק, צחוק, אבל לפעמים כדי לאפשר את הישרדותה של זוגיות בני זוג מעלימים עין או אוטמים אזניים, ובקיצור מבליגים על התנהגויות, מעשים או מילים הגורמים לתחושה לא נעימה.

בחיי הזוגיות ישנם עליות ומורדות אשר דורשים פעמים רבות הבלגה. אך המציאות חזקה מכל דמיון ולפיכך יש תקופות טובות יותר, בהן ההתעלמות ממה שמפריע לנו באה בטבעיות, ותקופות פחות טובות, בהן כל דבר קטן מקפיץ אותנו, במצב כזה שלא ניתן להתעלם יותר ולאורך זמן בלית ברירה מגיע המצב שיכולת ההבלגה נעלמת ומגיע הרגע בו החיים בזוג הופכים קשים מנשוא וצריך להחליט מה עושים – לעבוד על היחסים או לותר עליהם. ?

במצב זה, במרבית המקרים שני הצדדים לא רואים עין בעין את מצב היחסים, את ההשלכות לכך, ואף אם אחד הצדדים כבר מוכן לעשות את הצעד לשיפור המצב ולעבוד על היחסים אזי השני כבר לא מעוניין, אדיש, חסר תקווה או מעדיף להיפרד ולפרק את החבילה.

אז מה עושים ? כאשר רק אחד מבני הזוג רוצה לעבוד על היחסים? בכל מקרה מדובר בחוויה קשה עבור מי שרוצה להציל את הזוגיות ואינו זוכה להיענות. הבשורה הטובה היא, כי גם כאשר רק צד אחד נרתם לשפר את היחסים, קיימת אפשרות אמיתית ומעשית ליצירת שיפור משמעותי, בתחושות האישיות וגם בהתנהלות הזוגית.

אחת הדרכים היעילות ביותר לקבל אימון והדרכה בכלים ליצירת שינוי באמצעות  NLP– שיטה מוכחת ליצירת שינויים בהתנהגות ובדרכי החשיבה, המבוססת על חקר המוח. למה נדרש שינוי בדרכי החשיבה?

כי כפי שאמר אלברט איינשטיין :  לא ניתן לפתור בעיה בצורת חשיבה זהה לזו שיצרה אותה.

אז כיצד ה NLP יכול לשפר זוגיות תקועה במצב הנ”ל ?

הNLP מספק כלים לשיפור התקשורת הבין אישית ולהרחבת הפרספקטיבה. בעזרת כלים אלה קל לנו יותר להבין את נקודת המבט של בן או בת הזוג, ולשנות את הדרך בה אנו מדברים, באופן המעודד שיתוף פעולה. בנוסף, כלי הNLP מאפשרים לנו לזהות אמונות מגבילות אשר לא תמיד אנו מודעים אליהן.

לדוגמא, אדם המחזיק באמונה כי זוגיות אוהבת – משמעותה לבלות ביחד כל הזמן – עלול להיעלב בכל פעם שהאחר זקוק לזמן פנוי לעצמו, ולראות בכך סימן לכך שלא אוהבים אותו, בלי קשר לרגשות האמיתיים של בת הזוג כלפיו. דוגמה שכיחה נוספת : חוסר רצון לעזור בבית, עם הילדים וכדומה  – התחושה במצב כזה כי לא איכפת לצד אחד שכל המטלות נופלות על הצד השני והתחושה “שאין עם מי לדבר” .

לעיתים קרובות במהלך הטיפול וההדרכה ב NLP המונחים לומדים על עצמם דברים אשר מפתיעים אותם, ומתוך המודעות העצמית החדשה נולדת גישה חדשה כלפי הזוגיות ובן הזוג. הם לומדים לשאול שאלות מכוונות – האם יש משהו בהתנהגותי שהשפיע על התנהגותו של הצד השני ? האם אני יכול לשנות את הפרשנות שלי להתנהגות כלפי.

לצורך זה, אנו משתמשים פעמים רבות במודל אפר”ת – ארוע,פרוש,רגש,תוצאה.

יתרון נוסף שמספק ה NLP הוא יכולת מהירה ללמידת התנהגויות חדשות, בעיקר בסיטואציות בעיתיות החוזרות על עצמן, כלי ה NLP מאפשרים לשנות את ההתנהגות, ולבחור בהתנהגות חדשה שתשיג תוצאות טובות יותר. אחת ההפתעות הגדולות של בשיטת  NLP היא שככל שמשתמשים בה יותר , משתנה גם הסביבה שלנו בהתאם כתגובה להתנהגויות החדשות שאימצו. וכך למעשה גם אם רק אחד מבני הזוג עושה שינוי, השינוי שלו מוביל לשינוי של בן או בת הזוג וכל הדינמיקה של הזוגיות משתפרת.

הטיפול ניתן פרטני לאחד מבני הזוג או טיפול זוגי בשיח משותף. מומלץ לעשות זאת בטיפול זוגי – אך היכולת לשנות את המציאות ניתנת גם בידי צד אחד בלבד. מדוע ? כאשר צד אחד משנה את “הרגל” התגובות שלו, בעל כורחו הצד השני קולט דרך התת-מודע, כי חל שינוי ולכן התת-מודע ידחוף אותו להשתנות בעצמו . וכך שני הצדדים מרוויחים .

החשוב ביותר בתהליך, שהצד המתחיל בשינוי צועד קדימה, במפגשים אלו נלמד כיצד לשאול שאלות מכוונות את התת מודע  – האם להמשיך הקשר או לחילופין להשתחרר מקשר שלילי ולצאת לדרך חדשה.

לפרטים נוספים על התהליך, אשמח לקבל שאלות ופניות במייל,

[contact-form-7 id=”2395″ title=”CF7-Direct email”]