שיטת ,Techniques Emotional Freedom) EFT)

 

EFT Points

שיטת ,Techniques Emotional Freedom) EFT טכניקה לחופש רגשי) 

משלבת פסיכולוגיה עם עבודה אנרגטית על פי עקרונות הרפואה הסינית, מעין דיקור ללא מחטים. הטיפול אמור, תוך תקופה קצרה (ועל פי מייסד השיטה אפילו תוך כמה דקות,( לרפא מכאובים של הלב ושל הנפש. המאפיינים הבולטים של השיטה הם פשטותה והזמינות שלה.

על פי הנחיות המטפל, המטופל מתופף באצבעותיו על תשע נקודות אנרגטיות בגופו במשך כשלוש דקות בסך הכול. את התיפוף העדין מקדימה סדרה של שאלות שמטרתה להגדיר ולהבהיר את מקור המצוקה. אם, לדוגמה, המטופל מתלונן על פחד גבהים, המטפל ינסה לברר יחד איתו מהו מקור הפחד, אילו רגשות נוספים הוא מעלה, כיצד הוא בא לידי ביטוי וכן הלאה.

הטכניקה מבוססת על ההנחה שבכל פעם שאנחנו מתנסים בחוויה קשה, נוצר “קצר חשמלי” בערוצים האנרגטיים של הגוף, אלה המכונים מרידיאנים ברפואה הסינית. מטרת הטיפול היא לשחרר את האנרגיה שקשורה לטראומה שחווינו ולארגן מחדש את תנועת האנרגיה בגוף. טראומות הן, כמובן, עניין סובייקטיבי לגמרי ולא חייבות להיות קשורות לתאונות, אסונות טבע או מלחמות.

בפועל, כ”א מאיתנו אוסף בזיכרון מאגר של אירועים שליליים או אירועים חיובים שנחרתו בתת-המודע והשאירו סימן טראומטי בתחושות וברגשות שלנו .

כגון : חטיף שהבריון של הגן חטף לכם מהיד בגיל חמש. הגננת שצעקה חזק מידי והעירה הערה שלילית , כנ”ל המורה בבית הספר, ההורים, המשפחה וכדומה .

כל רגש שלילי – כעס, קנאה, חרדה, עצב ואחרים – פוגמים בבריאות הגוף וגורמים למחלות ולכאבים. שחרור האנרגיה שקשורה ברגשות האלה ירפא, אם כן, גם את הגוף וגם את הנפש.

רקע לשיטה

האגדה מספרת ששיטת TFT נולדה לפני כ25- שנה, כאשר קלהאן טיפל בלקוחה בשם מרי, שסבלה מפוביית מים חמורה. ההפרעה הייתה כה קשה, עד שכל מקלחת הייתה כרוכה עבורה בסבל רב והיא לא הייתה מסוגלת לצאת לרחוב כאשר ירד גשם. לאחר שנה וחצי שבה קלהאן ניסה שיטות טיפוליות שונות, הוא נוכח שהיא עדיין חוששת שמים יהרגו אותה.

באחת מפגישותיהם, קלהאן הנחה את מרי לתופף באצבעותיה על המקום בגוף שבו מתחיל מרידיאן הבטן. באופן מפתיע, מרי חשה הקלה מיידית. על מנת להיות בטוח בכך, קלהאן הוביל אותה אל הבריכה בביתו, שם לא גילתה שום סימן לפוביה. אגדה או לא, בשנות ה80- ד“ר קלהאן פיתח סדרה של רצפים שנבדלים זה מזה בסדר התיפוף על נקודות האנרגיה בגוף, כאשר כל סדרה מתאימה למצב אחר.

הדור הבא בפיתוח השיטה  

מדיניות היד הפתוחה – היא הדור הבא בהתפתחות השיטה . והאיש שמאחורי השיטה הוא גארי קרייג, מהנדס אמריקאי בוגר אוניברסיטת סטנפורד, ללא כל הכשרה בפסיכולוגיה או ברפואה. קרייג, יליד ,1940 החל להתעניין בשיפור אישי באמצעות פסיכולוגיה כבר בנערותו וכבר אז הבין את המסר החשוב כי “איכות הרגשות שלי משתקפת באיכות חיי.“

השיטה שפיתח בשנות ה90- היא למעשה פישוט של שיטת ,Thought Field Therapy) TFT תרפיית שדה המחשבה,( שהגה ד“ר רוג‘ר קלהאן. ההבדל העיקרי בין הTFT- של קלהאן ל-EFT של קרייג, תלמידו, הוא שבשיטה של קרייג משתמשים ברצף תיפופים קבוע בכל הטיפולים ורק התוכן המילולי משתנה. הוא אף נוקט ב“מדיניות היד הפתוחה,“ שמטרתה לאפשר לכל מי שמעוניין בכך ללמוד את השיטה ולהשתמש בה כדי לטפל בעצמו.

שיטת הטיפול עם מנחה מלווה

היתרון ב EFT הוא שהמטפל מנחה ושואל את המטופל שאלות תוך כדי התהליך שנוגעות לרגשות ולכאבים שלו – שאלות שאנשים לא היו שואלים את עצמם בגלל חוסר הנוחות שהן מעוררות. לפעמים התוצאות נראות כמו נס, אך מה שיוצר את תחושת הנס זה התרגול שמביא את התוצאות המצויינות ואפקטיבי מאוד לכאבים, התקפי אסתמה ובעיות ממושכות וכן לטיפול בפוביות, לחץ, כל רגש שמלווה אותי, כגון רגש של לקנא, להעלב, להיות מותקף, וכדומה.

על מה מתופפים

תשע נקודות התיפוף שקיימות בשיטה הן: הקודקוד, הקצה הפנימי של הגבה, הקצה החיצוני של העין, החלק התחתון של ארובת העין, השקע שבין האף לפה, השקע שבין הפה לסנטר, הקצה הפנימי של עצם הבריח מתחת לצוואר, צד הגוף בקו הפטמה, נקודת הקראטה – הצד החיצוני של כף היד, באמצע. ישנן נקודות נוספות שמשתמשים בהן לפי הצורך, במקרים שהנקודות הבסיסיות לא מספיקות. אם הבעיה לא עוברת, צריך ללכת יותר ויותר עמוק. השיטה נועדה לא רק למצבי מצוקה וסבל, אלא גם כדי לעזור לאדם להגיע לאן שהוא רוצה להגיע, להכניס לחייו דברים שהוא מעוניין בהם, לחזק את מה שהוא רוצה לחזק.

קהל היעד לתרגול בשיטה

למי מיועדת השיטה ? בעיקרון לכולם, לכל מי שמעוניין בביצוע מהיר של שינויים ובמיוחד לכל מי שנושא רגשות שאותם הוא רוצה לשחרר, לסובלים מפוביות, לנפגעי טראומה שלא רוצים לשתף אחרים, אך רוצים לשחרר את המועקה.בשיטת ה- EFT אפשר לטפל גם באלו שלא מסוגלים לתופף על עצמם. אם מדובר בילד קטן או באדם מוגבל מוטורית, אדם קרוב אליו יכול לקבל את ההדרכה ולתופף על נקודות האנרגיה של האדם שזקוק לטיפול.  

אז היכן ההתחלה : אפשר להתחיל עם חזון “היד הפתוחה“ של גארי קרייג, דהיינו לתרגל מתוך הדוגמאות באתר האינטרנט. והאתר שלו הוא מקום טוב להתחיל בו. במידה וזה לא עובד מספיק טוב כדאי ומומלץ להעזר במטפלים מומחים לשיטה שילוו את התהליך תוך כדי שיחה על הנושאים הקרובים .