טריק קטן להתמודדות עם פחד משינוי

טריק קטן להתמודדות עם פחד משינוי

שינוי

מהו שינוי ? מאחר ובמוח האנושי, מאז שנולדים יש תהליך של למידה ושאיפה של מאמץ מינימאלי , תהליך זה הופך להרגל ובהמשך לטבע שני. מכאן, כל שינוי דורש מאמץ כלשהוא ליציאה מאזור הנוחות המוכר והידוע .

שינוי זה משהו שלפעמים נחווה אצלנו כמפחיד. אפילו אם הוא לטובה. כיצד הדבר בא לידי ביטוי : לפעמים יש לנו קול קטן בראש שיגיד – בשביל מה לך השינוי הזה ? מה רע לך ככה, כמו שאת מכיר/ה ויודע/ת ? ועוד תירוצים שונים ע”מ לשמר את הקיים והידוע.

הרי בכל מצב בו אנו נמצאים, ולא משנה עד כמה הוא נראה לנו נוראי ולא טוב, אנחנו עדיין מכירים את הכללים, הכול ידוע, מוכר ולכן באיזושהי מידה אפילו נוח.

מי למשל לא חווה פחד גדול כשקיבל קידום בעבודה, בו נדרשת אחריות גדולה יותר .או עלה לרכבת הרים גדולה שההנאה ידועה מראש לאור התנסות האחרים או שהתחיל לנהוג כאשר ידוע שהנהיגה מאפשרת חופש תנועתי או לפני שנולד לו ילד חדש, לפני החתונה…וכולי וכולי ועוד הרבה דוגמאות נוספות ..
גם דברים קטנים יותר – לעלות בפעם הראשונה להרצות מול קהל, להנחות את המפגש הראשון כמנחה קבוצה, להגיע בימים הראשונים למקום עבודה חדש…

הרבה שינויים מעוררים בנו חששות: ומה אם המצב החדש לא יהיה כזה טוב כמו שדמיינו ?
ומה אם לא אצליח לעמוד בציפיות של עצמי ? של הסובבים אותי? של הבוס ?

החשש הזה הוא טבעי, מצופה ובד”כ קשה פשוט להתעלם ממנו.

אז מה עושים ? איך להתגבר על הפחד ?

אחת הדרכים האפקטיביות והמהירות ביותר, היא לנהל שיחה עם הפחד. בעצם הפחד הזה הוא חלק שבנו שאומר – אני חושש לשנות את כל מה שמוכר וידוע. מה שאפשר לעשות הוא לקחת כמה רגעים שקטים, לשבת במקום נוח ולהזמין את אותו חלק שבנו לשיחה.
ממש לדמיין חלק שלנו, שנראה בדיוק כמונו, והוא זה שחווה את הפחד – ולשוחח איתו.
להרגיע אותו שהוא לא לבד בשינוי הזה, שאנחנו איתו. שבעצם יכול להיות שיהיו רגעים לא קלים
אבל הוא יוכל להתמודד איתם. לתת ביטחון לפחד שאין מה לפחד וזה טבעי , שנכון שיהיו כללים והתנהגויות חדשות שהוא לא מכיר אבל הוא ילמד אותם וזה יהיה בסדר גמור.
להגיד לו שזה בסדר לעשות ולפעול גם כשמרגישים פחד.

השלב הבא – לשאול את הפחד שאלות מכוונות

בהמשך לדברים ולניהול השיחה, אנו מעוניינים כעת לכוון את הפחד כדי שיוכל להשתחרר ולתת לנו להתקדם הלאה באמצעות שאלות מכוונות מטרה .

אפשר לשאול את אותו חלק פנימי שבנו המדבר באמצעות הקול הפנימי :

מה בסיטואציה הכי מפחיד? ואז “להראות” לו שזה לא מפחיד. איך ?
נשאל – ונגיד שזה יקרה, מה נעשה אז ? ומה הכי נורא שיקרה ? מה תרגיש כשזה יקרה ? ועוד…

אנו נבקש מהפחד למצוא תשובות איך הוא מתגבר עליו, הוא ימצא את התשובות של “מה נעשה אז? למעשה הדרך הטובה ביותר לנצח את הפחד הוא שנגרום לפחד לתת את התשובות איך להתגבר עליו.

ניתן לעשות את התרגיל הזה כל פעם שהחשש תוקף, משתק, עוצר, גורם לנו להסס…

אני מזמין אתכם לנסות ולחוות את חווית השיחה הפנימית ושתפו אותי.

בהצלחה !