מהי אמונה מגבילה ?

כיצד ניתן לזהות אמונות מגבילות ?

זו אחת מהשאלות הראשונות העולות בקרב מתאמנים בהתליכי NLP או תטא הילינג. בכדי לדעת לזהות אמונה מגבילה או מעצימה – אתן לכם כלל אצבע מעין מבחן נייר לקמוס . האם האמונה / מחשבה זו – מקדמת אותי למטרה ?

אם כן- מדובר באמונה מעצימה המקדמת אותי למטרה מלאה באנרגיה יצירתית.

אם לא- מדובר באמונה מגבילה החוסמת ומעכבת התקדמות למטרה מחלישה אנרגנטית .

מהי אמונה מעצימה ?

אמונה מעצימה כשמה היא, מחזקת נותנת אנרגיה ודוחפת להתקדמות לעבר המטרות שאתם רוצים.

כשמה היא ההפוך מאמונה מגבילה, ומקורה שוב באופן שבו המוח מפרש את המציאות המונחת לפניו. אחת השיטות לתיאור מציאות זו היא באמצעות מודל אפר”ת, אירוע-פרוש-רגש-תגובה.

האמונה נוצרת בשלב הפרשנות והיא אשר משפיעה על סוג הרגש (החיובי או השלילי) שיווצר מהפרשנות. הרגש שנותר משפיע מיידית על התגובה (חיובית או שלילית ) ביחס לאירוע שהיה.

דוגמה : המורה פנתה לילד שקיבל ציון 50 נכשל . ואמרה” אתה כישלון ממך לא יצא כלום”. מכאן על פי המודל הנ”ל, ישנם שתי אפשרויות : האחת – אימוץ מסקנת המורה . השנייה – דחיית מסקנת המורה. במצב זה הילד יוכיח לה כמה היא טעתה. מחקרים הראו שילדים שרצו להוכיח כי “המורה” טעתה, נשארו עם הטריגר הזה גם עשרות שנים אחר כך, והרצון להוכיח את ההיפך ממה שאמרה המורה מוביל אותם גם לתחום העסקים והקריירה הרבה מעבר לכל דמיון.

מהי אמונה מגבילה ?

תחילה, אסביר מה זה אמונה מגבילה. אמונה מגבילה היא כל אמונה שתוקעת אותנו. כל אמונה שמונעת מאתנו להתקדם לעבר מטרתנו, כולל אמונות טפלות. לצורך זה צירפתי רשימה חלקית של אמונות מגבילות

יש לזכור כי אמונה מטבעה היא סובייקטיבית. האמונות שלנו נוצרו עוד בילדותנו, ובמהלך חיינו, כאשר קלטנו אינפורמציה דרך החושים (ראיה, שמיעה, תחישה, ריח, טעם). במהלך הקליטה, החומר הנקלט עבר עיבוד, אשר יצר שינוי בתוצאה. התוצאה המתקבלת כוללת עיוותים, השמטות והכללות.

למעשה, כל אמונה כוללת שני חלקים: החלק החושב והחלק המוכיח. החלק החושב חושב מחשבה, והחלק המוכיח, מוכיח שהיא נכונה, על ידי השמטת אינפורמציה המפריכה את האמונה, והתמקדות באינפורמציה התומכת באמונה.

לדוגמה: אדם שמאמין שהוא לא איש מכירות. מה הוא עושה? הוא מנסה למכור, אך לא מצליח. שוב מנסה למכור, ושוב לא מצליח. לאחר מספר קטן של ניסיונות, הוא מחליט שהיו לו מספיק “הוכחות” לכך שהוא איננו איש מכירות. הוא רק שוכח שאת האמונה הזאת הוא מכר בהצלחה רבה לעצמו ולסביבה הקרובה שלו.

כיוון ההשפעה של אמונה מגבילה / מעצימה

אמונה מגבילה בעיקרה מופנית בכיוון החוצה-פנימה . מקור ההשפעה חיצוני : אנשים הם רעים, אנשים מנצלים אחרים, החיים קשים, אי אפשר להצליח, וכיוב כמובן שככל שהמשפט השלילי אישי יותר בגוף ראשון השפעתו הרסנית וחזקה יותר . כגון : הוא פגע בי, הוא העליב אותי, היא אמרה לי, המורה  אמרה, הלקוח אמר, הבוס אמר . ולהיפך…

אמונה מעצימה בעיקר מופנית פנימה-החוצה. מקור ההשפעה פנימי : אני לוקח אחריות על חיי, אני מצליח בכל מה שאני עושה, אני יכול להשיג … , אני יכול לעשות…. , החיים הם תוצר של החלטות שלי ולא של אחרים, כגון : אני מחייך בכל מצב קשה, אני יודע שהכל זמני ואני אצליח, אני משפיע לטובה על סביבתי, וכיוב.

זה המקום לציין: אם נפגעתם, תבדקו את עצמכם, ולא את זה שנפגעתם ממנו. אם כעסתם, תבדקו את עצמכם, ולא את זה שבגללו כעסתם. כנ”ל אם הרגשתם מושפלים או מקופחים. חשוב לשים לב לכיוון ההשפעה “ככלל אצבע” לסוג האמונה הפעילה באותו הרגע.

הבנת הכלל הזה תחסוך לכם הרבה אמונות מגבילות.

שיטת ה-NLP כוללת בין היתר, טכניקה לשינוי אמונה. בזכות טכניקה זו, תוך זמן קצר ניתן לשנות אמונה מגבילה, ולאמץ כל אמונה שרוצים. לדוגמה: לאדם מסוים יש אמונה שהוא לא מתאים להיות בעל עסק עצמאי. ולכן הוא חוזר לעצמו, על המשפטים שמחזקים אמונה זו : קשה להרוויח, קשה להשיג לקוחות, אני לא מספיק טוב, אחרים מוצלחים יותר וכיוב.

האמונה החדשה שהוא רוצה: “אני מתאים להיות בעל עסק”. אם זה הכיוון אזי המשפטים שלו חייבים להיות תואמים : בכל יום אני משיג לקוחות חדשים, אני מחייך לכל לקוח חדש, אני מושך אליי אנשים חדשים, אני מצליח ואטרקטיבי וכיוב.

אך חשבו לזכור כי לפני כל שינוי יש לבצע בדיקה  – האם האדם שרוצה לשנות את מצבו אכן מעוניין לשנות את אמונתו ? לא רק בלהגיד “אני רוצה” אלא מתוך רצון אמיתי להשתנות. שלב הכרחי וראשוני הוא הרצון להשתנות.

אזי אם ברצונכם לעשות שינוי מהותי בחיים : האישיים, העיסקיים המשפחתיים, אתם מוזמנים לפגישת הכרות ובה נגדיר יחדיו את המטרות, הערכים והאמונות הנדרשות על מנת לחולל את השינוי הנדרש.

בברכה,

אבי