מהו ראפור ? לתקשורת בין אישית

הגדרת ראפור

תרגום המונח שמקורו מהשפה הצרפתית ומשמעותו להביא לקשר, יחס, קרבה, לקשר עם.mind-control-ibm

מטרת הראפור

בהנחיה בדמיון מודרך ו–NLP הוא בניית אמון בין המנחה למונחה (יחסי מטפל מטופל), כדי ליצור הרמוניה שתוביל לפתיחות והסכמה בדרך לשינוי, ברוב המקרים ללא ראפור אין התקדמות והתהליך ייעצר, ראפור מאפשר למנחה להיות ביתרון להובלה ומכאן לכוון לשינוי, כאשר המונחה נמצא בראפור עם המנחה שלו, באופן טבעי וכמעט בלתי מודע, הוא הופך להיות חלק ממנו, מהחיים שלו, מתקבלת התחושה כאילו שהם מכירים הרבה זמן, מצב זה מאפשר למונחה להרגיע את השיח הפנימי, ובכך להוביל לרגיעה, לאמון ופתיחות.

ראפור ככלי עבודה

רפור הוא אחד הכישורים החשובים למנחה בדמיון מודרך ו–NLP . מנחה טוב ידע לזהות ולהבין איך המונחה בונה את מפת העולם שלו (כיצד הוא קולט ומפרש אירועים) וכיצד הוא מעבד מידע, הכרחי להבין שלכל אדם יש מפת עולם שונה כך שעומק הרפור משתנה בהתאם להובלה שרוצה המנחה לבצע וכן בכישורים האישיים של המנחה. ובעיקר תפקיד הראפור להפחית את התנגדות והחשש שמתלווה למפגשים בפעמים הראשונות.

רפור בונים בדרך של התבוננות הקשבה ובחיקוי עדין ביותר לכל תגובה של האדם שנמצא במרחב שלי ואיתו אני רוצה ליצור ראפור. אמן ראפור הוא זה היודע לבצע בחיבור ובהתאמה מלאה, בלא שאיש יבחין בכך, חיקוי להתנהגותו של המונחה.

ראפור בחיי היומיום

הרפור יכול לעזור לנו בתקשורת במהלך חיי היום יום ולא רק בקליניקה בהנחיה, למשל בהבנת הקשר עם בני הזוג שלנו ויצירת מקום טוב יותר לפתיחות בתקשורת הדדית, עם בני המשפחה והילדים שלנו, עם החברים, במקום העבודה עם המעביד שלנו ושאר העובדים וגם במקומות ציבוריים שבהם אנחנו נעזרים בקבלת שרות.

האם קרה לכם פעם שפגשתם אדם ומיד עם המפגש הראשון הרגשתם נוח, מובנים, מדברים באותה שפה, הרגשתם כימייה מיידית שהשיחה קלחה והייתם באותו הרגע באותו ראש, שזרמתם ביחד ממש כמו תאומים, ובכן אפשר להגיד שבאותם רגעים הייתם באותו המפגש ברפור. (“אותו הראש” זו התאמה להוויה הפנימית שלנו המשתקפת בראפור ) יש אנשים שמייד עם המפגש הראשון בחברתם, אנחנו נמצאים איתם ברפור וישנם אנשים שגם אחרי כמה  זמן רב ביחד לא נוצר רפור.

אנחנו משתמשים ברפור באופן טבעי, מאחר והוא תהליך טבעי של הצטרפות לאדם נוסף, או לכמה אנשים, רפור שונה מאדם לאדם ומסיטואציה אחת לשנייה, אמנות הרפור דורשת השקעה של שעות אימון ותרגול, למעט אותם שנולדו עם כשרון טבעי לניטור עצמי כמו שחקני תיאטרון, וגם להם דרושה עדיין השקעה ותרגול.

ניתן לבצע רפור והצטרפות לאדם נוסף בכמה רמות, למשל בעזרת שפת הגוף, תנועות הגוף, תנוחות הגוף, תזוזות איברי הגוף, שפת הפנים, תנועות גלגלי העיניים העישונים, מצמוץ בעפעף, תזוזת הגבות, השפתיים, הנשימות, קצב נשיפה, קצב שאיפה, טון הדיבור, קצב הדיבור, באמצעות השימוש בשפה המדוברת כלומר במילים, בסלנג’, באמצעות תדרים אנרגטיים, העין השלישית, התחברות לצ’אקרות תקשור, הזמנת המדריך הרוחני, על ידי שימוש בצלילים, מוסיקת צלילים מרגיעה ועוד.

לכל אדם מפת עולם שונה ודרך שונה כדי להבין ולקלוט את העולם החיצוני, זה בא לידי ביטוי למשל בזוגיות בתקשורת מילולית באופן הביטוי, כאשר רוצים להצטרף למלל בהתאמה עדינה, מבצעים זאת על ידי שימוש באותו המלל שהאדם עימו נמצאים בשיחה משתמש.

כאשר רפור אינו אמיתי ומטרתו להשיג דבר מה לתועלת שלילית, אנחנו מבחינים ברמת החושים הטבעיים שלנו, אי נוחות, יש לנו חיישנים טבעיים שיודעים לזהות בדרך כלל מניעים שליליים, וגם אם נפלנו בפח פעם אחת הדבר יגרום לתת המודע להתנגדות בפעם הבאה.

יש אינספור דוגמאות מחיי היום יום ואתם מוזמנים להתנסות לחוות ולבצע ראפור כאשר המניע לראפור בא ממקום טוב : קבלה, אהבה , פתיחות ונתינה , אז הראפור טבעי , ופותח לבבות .

שלכם,

אבי…

[contact-form-7 id=”2395″ title=”CF7-Direct email”]