כיצד לחזק את הערכה עצמית שלנו ?

כיצד לחזק את הערכה עצמית שלנו ?

כאשר אנו באים לבחון כיצד לשפר את הערכה העצמית שלנו , אנו צריכים להכיר את המונח באופן מעמיק יותר . הערכה עצמית שונה מביטחון עצמי .
ביטחון עצמי זוהי התדמית שלנו בעיני האחר ולכן לצורך זה ישנם אלו הנמצאים בחברת אנשים אחרים, כגון מפגש חברתי, בעבודה, משפחה, חברים וכל פורום אחר, אשר יעשו מאמץ אדיר למשוך אליהם את מירב תשומת הלב, תוך כדי דריסת תשומת הלב מנוכחים נוספים. הצורה המוקצנת של התנהגות זו ידועה בקרב שחקני קולנוע, זמרים, קריינים בטלויזיה , אישי ציבור, שכל המהות שלהם לשדר ביטחון עצמי חזק ולעיתים מופרז.
אך השאלה – האם הערכה העצמית שלהם גבוהה כפי שהביטחון העצמי מודגש ? התשובה באופן מפתיע שונה מהמצופה. מרביתם סובלים בצורה זו או אחרת מהערכה עצמית נמוכה. מדוע ? בעוד הביטחון העצמי הוא כלפי חוץ,
הערכה העצמית היא כלפי פנים- כיצד אני מעריך את עצמי ? איך אני תופס את עצמי ?

לסיכום, כיצד אדע לזהות הערכה עצמית?

הערכה עצמית היא האופן בו אנו תופסים את עצמנו ומשערים שכך אנו משתקפים בעיני הסובבים אותנו. בכדי לדעת איך אנו תופסים את עצמנו נעשה בדיקה קצרה “טסט” לגבי השאלות הבאות:
האם אני אוהב את עצמי? – השאלה החשובה ביותר. בספרה של לואיז ל הייז, היא מציינת כי זו אחת השאלות החשובות ביותר בתחילת כל שינוי . האם אני אוהב את עצמי ?
האם אני מעריך את עצמי ? דהיינו האם אני מקבל את עצמי במה שאני. את מי שאני.
מה אני חושב על עצמי ? האם אני ראוי לקבל אהבה ? כל סוגי האהבה. האם אני ראוי להיות נאהב ע”י בן או בת הזוג ?האם אני ראוי לקבל אהבה מהילדים ? מהמשפחה ? מהעובדים האחרים בעבודה ? האם מגיע לי שאהיה שמח? האם אני ראוי להיות בשמחה ?האם אני באמת מרגיש, במחשבתי וגם בתוך תוכי, כי אני בסדר?
אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה מתקשים לענות בחיוב על שאלות הללו ועל כן, יש צורך של שיפור הערכה עצמית.
כיצד ניתן לשפר את הערכה העצמית הנמוכה ?
שיטת הנל”פ והפסיכולוגיה המודרנית, מציינות כי פעולה החוזרת על עצמה מספיק פעמים, יש ביכולתה לשנות הרגלים קודמים, ולפיכך אחת השיטות הידועות הוא בהצהרות חיוביות על עצמכם. הצהרות חיוביות יש למכביר, חפשו באינטרנט משפטים חיובים ותמצאו בשפע .

הכן רשימה לדברים או תכונות שאתה אוהב בך.

התחל בכך, שאתה או שאת אוהבים את …………
השיער שלך, המראה שלך, החיוך שלך, ה”אופי” שלך, אני אדם טוב, אוהב לעזור, אוהב להעניק לסביבה, וכדומה . אט אט הרחב את הרשימה של הדברים שאתה אוהב על עצמך. שמרו את הרשימה כך שתהייה שליפה בעת הצורך, ובכל יום עברו עליה ועדכנו אותה בהתאם לתחושות שלכם באותו היום. בכל מצב לא למחוק תכונות טובות רק בשל מצב רוח משתנה , אלא סמנו אותם ע”מ לחזור אליהם בהמשך.
לסיכום, אל תנסו להתמקד בתכונות או בדברים שאתם לא אוהבים , אלא בתכונות שאתם אוהבים בעצמכם, גם אם יקח זמן, אל תוותרו והתחילו לכתוב זאת .
הערכה עצמית דומה לנדנדה , ככל שתוסיפו דברים טובים על עצמכם, ירד מפלס השלילי מטה עד שילך ויפחת ואף יעלם. מה משמעות של “יעלם” – שלמדתם לקבל את עצמכם גם בתכונות ובדברים הפחות חזקים והפחות חיוביים.
כמנחה בתהליכי NLP ודמיון מודרך, אחד הדברים הראשונים שאני עושה, הוא חיזוק והעצמה של הערכה העצמית של המטופל בתהליך, כך שבסיומו תמצאו עצמכם מחוזקים הרבה יותר . מכאן, ניתן לטפל ולהתמודד עם כל אתגר אחר הבא לקראתכם.
אשמח לשמוע מכם,
אבי