מה קורה לילדים בעידן הגירושין ?

כיצד משפיעה גישת ה- NLP על היחסים עם הילדים ?file_0_b

מה קורה לילדים בתהליך של גירושין ? הלחץ שבו הילדים נמצאים בין שתי עולמות שונים לאחר פירוק התא המשפחתי .ההורים נוטים בד”כ לאחד משני הכיוונים :

1. מעלימים עין או אוטמים אזניים, להתנהגות חריגה של הילדים מתוך רצון פנימי לפצות אותם על אובדן הזוגיות כהורים , לפצות אותם על מחסור הנוצר ע”י אחד ההורים ועוד ……ובקיצור מבליגים על התנהגויות, מעשים או מילים הגורמים לתחושה לא נעימה.

2. מקשים יחסם לילדים כקורבנות או ככלי לניגוח בין ההורים , גם כאשר לא הייתה להם כוונה “להעניש” את הילדים על התנהגות לא יפה או שלילית של ההורה השני .

3. לעיתים נדירות מגיעים שני ההורים להכרה שהילדים “מחוץ למשחק” ושבהם לא פוגעים או לא משתמשים במאבק בין ההורים . זה אכן דיי נדיר וראויי להערכה רבה אם מתבצע בפועל .

ושוב מגיעים לרגע שבו צריך להחליט מה עושים – לעבוד על הקשר עם הילדים ? או לוותר להם ?

ושוב למרבה הצער, לא תמיד שני הצדדים רואים עין בעין את היחס לילדים (ולא משנה גיל הילדים ) . לעתים יכול להיווצר מצב בו אחד מבני הזוג רוצה לשפר את המצב ולעבוד עם הילדים כך שיחזרו למסלול חיים תקין ובריא אך הצד השני לא מעוניין, וממשיך להתנגח באמצעות הילדים .

הבשורה הטובה היא, כי גם כאשר רק צד אחד נרתם לשפר את היחסים, קיימת אפשרות אמיתית ומעשית ליצירת שיפור משמעותי, בהתנהלות מולם וכי הילדים לומדים חיש מהר לעשות את הבחנה הדרושה בין ההורה שמשקיע בעתידם ובהתנהגותם לבין הצד האדיש במקרה הטוב או מחבל במקרה הפחות טוב.

אחת הדרכים היעילות ביותר היא “לחשוב אחרת” – למה צריך שינוי בדרכי החשיבה?

הNLP מספק כלים לשיפור התקשורת הבין אישית ולהרחבת הפרספקטיבה. בעזרת כלים אלה קל לנו יותר להבין את נקודת המבט של הילד או הילדה ועלינו לשנות את הדרך בה אנו מדברים, באופן המעודד שיתוף פעולה. בנוסף, כלי הNLP מאפשרים לנו לזהות אמונות מגבילות אצל הילדים אשר לא תמיד אנו מודעים אליהן.

יתרון נוסף שמספק ה NLP הוא יכולת מהירה ללמידת התנהגויות חדשות. אם למשל יש סיטואציות בעייתיות החוזרות על עצמן, ( שכיח מאוד בהתנהגות של אחד הצדדים ) כלי ה NLP מאפשרים לשנות את ההתנהגות, ולבחור בהתנהגות חדשה שתשיג תוצאות טובות יותר. ככל שמשתמשים בכלים חדשים , בתחילה במודע , שליטה והטמעת הרגל , עד שהרגל לבסוף הופך לטבע שני וכך השגנו שינוי מהפכני בקשר שלנו עם הילדים . כך למעשה גם אם רק אחד מבני הזוג עושה שינוי, השינוי שלו מוביל לשינוי אצל הילדים והם ירכשו כלים להתמודד עם האם או האב שאינם שותפים למהלך

[contact-form-7 id=”2395″ title=”CF7-Direct email”]