הערכה עצמית

 הערכה עצמית

 מהי הערכה עצמית ? כיצד ניתן למדוד אותה ? כיצד משפיעה על חיינו ?

 הערכה עצמית היא הביטחון ביכולתנו לחשוב חיובית כלפי עצמנו ולהתמודד עם אתגרי החיים, בזכותנו הבסיסית להצלחה ואושר. תחושה שיש לנו ערך עצמי ושאנחנו רשאים וזכאים לעמוד על דעותינו וצרכינו ולהגשים את ערכינו. ככל שהערכתנו העצמית גבוהה יותר אנו חשים בעלי יכולות גבוהות יותר , ככל שהיכולות שלנו גבוהות יותר , אנו מוכנים יותר להתמודדות עם בעיות החיים המתעוררות בכל תחום בחיינו, ככל שנתמודד טוב יותר עם האתגרים בחיינו כך תתחזק הערכתנו העצמית .

 הערכה עצמית מאפשרת לנו להתאושש מהר יותר מנפילות ויש לנו אנרגיה רבה יותר להתחיל מחדש. שאיפות הן פועל יוצא של תפיסתנו את עצמנו , ככל שהערכתנו העצמית גבוהה יותר אנו שאפתניים יותר וגם המטרות שלנו גבוהות יותר לגבי מה שאנו רוצים ומקווים להיות בחיים.

 נאמר ונכתב רבות המושג הידוע “נבואה שמגשימה את עצמה” , עפ”י גישת ה NLP המתבססת על חקר התנהגות המוח האנושי , אמונה מסויימת החוזרת על עצמה שוב ושוב , נטמעת בתת המודע עד שהופכת למציאות , מאחר ותת המודע רואה את המטרה הסופית כאילו היא כבר כאן ומכוון את חיינו ואת הגורמים המשפיעים עלינו כך שהמטרה תושג לבסוף בהתאם לתמונה הטמונה בתוכו, ולכן נוצר המצב של נבואה=תמונה ברורה לתת המודע שמגשימה את עצמה .

 כפי המוזכר , כוחה של הערכה עצמית חזקה מאוד בשני הכיוונים :

  • גבוהה – לקידום מטרות ושאיפות בחיים ;
  • נמוכה – להרס השגיות , לאובדן ולחולשה בכל התחומים.

וכאן אנו מכירים מושג ידוע ” מה קודם למה ? הביצה או התרנגולת ? האם הערכה עצמית גבוה משיגה הצלחות בחיים או ההצלחות בחיים יוצרים הערכה עצמית גבוהה ?

על מנת לענות על שאלה זו יש לחזור למקור : למקום שבו נולדנו , לסביבה שהקיפה אותנו, לתפיסת הסביבה אותנו מרגע שנולדנו , ליחס הסביבה ממש בתחילת חיינו ועוד. שם טמון המפתח להצלחות ולכישלונות הראשונים בו כל אדם חווה את ניסיונותיו בתחילת דרכו.  

הגורמים המשפיעים על הערכה עצמית :

1. קבלה עצמית – להשלים עם עצמנו, אנו מה שאנחנו עם החוזקות והחולשות , אנו נבראנו בצלם אלוקים , יצירה מהטבע , חלק מהיקום , ולהבין שלכל אחד יש את המטרה והתפקיד שלו ביקום .

2. מודעות עצמית – להיות מודעים לעצמנו ולהכיר את עצמנו. מי אנחנו באמת . האם הסביבה מגדירה אותנו או אנחנו יוצרים תמונה של עצמינו . עבור מרבית בני האדם בעולם, הסביבה היא שמגדירה אותנו . “אמור לי מי חברך ואדע מי אתה ” – הסביבה משמשת מראה עבורנו. אך האם יש לנו חופש לבחור אותה ?

3. לקחת אחריות על גורלנו – מהו “גורל” ? האם ניתן לשנות אותו ? האם אני משפיע על החיים שלי , המציאות העכשווית , או המציאות משפיעה עלינו ו “אין מה לעשות ” דהיינו – מי אחראי על גורלנו ? זוהי שאלת המפתח לכל הערכה עצמית .

4. בטחון עצמי – הערכה עצמית בונה בטחון עצמי ולהיפך .

5. אמונות פנימיות – אמונה פנימית היא המפתח להצלחה או לכישלון בכל תהליך של הערכה עצמית . חשוב לחקור ולזהות את אותן האמונות הפנימיות המוטמעות בתוך התת מודע שהן הדלק או החסם לכל התפתחות אישית .

 בתהליך האימון , המונחה ילמד כלים רבים שיאפשרו לו להכיר את עצמו, את מפת הערכים שלו , מה חשוב לו בחיים להשיג , מהן שאיפותיו , מה מניע אותו . ובעיקר מה חוסם אותו מלהגיע למטרות אלו . מהן האמונות הפנימיות שלו וכיצד הן משפיעות עליו בתהליך . כמו כן, בניית מטרות להשגה ובניית תוכנית לביצוע , קביעת יעדים ועוד.