מהי הכרת תודה ? ועל מה ?

בשנים האחרונות החלו לחקור את חוויית התודה באופן מדעי, במסגרת הפסיכולוגיה החיובית, וספר שמרכז מידע על מחקר זה כותב המחבר, רוברט אמונס (*) בין השאר, שלמרות שהכרת תודה היא תופעה שנראית פשוטה ומובנת מאליה, היא למעשה מורכבת ביותר ורבים מתעלמים ממנה. אמונס כותב גם שלמרות שאנשים רבים מתקשים, שוכחים או מתנגדים להכיר תודה לעתים קרובות, הכרת תודה נמצאה מחקרית כאחד הגורמים החשובים בבריאות נפשית, כגורם השני בעוצמתו המנבא אושר, וכפעילות שעשויה לתרום במידה רבה לאושר.

בסיפרו מציין המחבר כי הכרת תודה תגרום לכם להיות מאושרים יותר. הכיצד ?
היכולת להכיר תודה הופכת אותנו לאנשים מאושרים ובריאים יותר, ובכל זאת קשה לנו להביע את תודתנו כדבר שבשגרה. יש ימים שבהם הדבר הבא לנו באופן טבעי, ואילו בימים אחרים זה כמו גלולה מרה – אנחנו יודעים שזה בריא, רק שהטעם לא מוצא חן בעינינו. אולם הכרת תודה היא תכונה שעלינו לשאוף אליה כחלק מהותי וחיוני מצמיחתנו האישית.

מחקרים הראו שבעוד כפיוּת טובה מובילה לחרדה, לדיכאון, לקנאה, לחומרנות ולבדידות, הרי שהכרת תודה מובילה לתוצאות חיוביות בתחומים החיוניים לאיכות חיינו כמו סיפוק, ביטחון עצמי, אופטימיות, תקווה ואמפתיה, ומספקת את כמיהתנו לשלווה פנימית ולאושר.

הוא מראה איך טיפוח שיטתי של רגש זה יכול להביא לשינוי מהותי בחיינו, ומציע שיטות מעשיות לטיפוחו, ולהעצמת האושר והרווחה בחיינו. אשר בתוך זמן קצר תחושו בתועלת העצומה שהכרת התודה מביאה לחייכם.

 

————————————————————————————————-

(*) רוברט א. אמונס – Robert A. Emmons

רוברט א. אמונס הוא פרופסור באוניברסיטת דייוויס, קליפורניה. הוא אחד החוקרים המובילים בתנועת הפסיכולוגיה החיובית ועורך ראשי של כתב העת לפסיכולוגיה חיובית. מחקריו על הכרת תודה סוקרו בהרחבה בוושינגטון פוסט, בניו רפובליק, בניוזוויק, בטיימס ובאמצעי תקשורת בולטים נוספים.

 

הכרת תודה-גישה הוליסטית        הכרת תודה-גישה מחקרית      הכרת תודה-גישה יהודית