הכרת תודה-הוליסטית

לכל אדם יש הרבה על מה להודות! הכרת תודה יוצרת אושר ושמחה, עוזרת לנו להיות רגועים ושלווים, מסייעת לנו להתחבר אל הבורא ולאהוב אותו. הכרת תודה מרוממת את כל חיינו. בחרתי להכיר לכם מספר שיטות להכרת תודה:

השיטה הראשונה :

נדמיין איזו הרגשה טובה תהיה לנו, כשנהפוך למומחים בהכרת תודה. כולנו רוצים חיים מאושרים. לאחר מחקר שבוצע על פני עשרות שנים בקרב אנשים שנראו וחיו מאושרים נמצא כי נקודת המפתח המשותפת לכל מי שמאושר באמת, היא היותם מכירי תודה, על כל מה שאפשר להכיר עליו תודה. אדם בעל הכרת תודה הוא אדם מלא שמחה. אנשים חסרי שמחה תוהים מהו המרכיב שחסר להם. מי שיהפוך להיות מומחה בהכרת תודה, יוכל לזהות בקלות מה היה המרכיב החסר: הכרת תודה.

השיטה השנייה :

שיטה בת שלושה שלבים המאגדת יחדיו את מהות הכרת התודה כדרך חיים . השיטה כאמור : לחשוב, לדבר ולהתנהג מתוך הכרת תודה. אם נקפיד על שלושת הדברים הללו באופן עקבי, נהיה תמיד אסירי תודה. ואפילו לפני שהשיטה הזאת תהפוך להיות חלק אינטגראלי מאיתנו, כל טיפת חשיבה, דיבור או התנהגות בדרך זו, תגרום לנו ליותר הכרת תודה ממה שכבר יש לנו.

השיטה השלישית :

לפי גישת הנל”פ במה שאנו מתרכזים שם מתרחב הדבר, דהיינו : מי שמחפש על מה להתלונן, ימצא בדיוק את מה שהוא מחפש. ומי שמחפש על מה להודות ימצא בדיוק על מה להודות. אם נחליט שחשוב להכיר תודה, אז נתחיל לשים לב לדברים הטובים שאנשים אחרים עושים למעננו וניזכר בדברים טובים שאנשים עשו למעננו בעבר. כל אלה ישמשו לנו תזכורת, לעשות דברים דומים למען הזולת. דהיינו השיטה מתבססת על הבחירה במה להתרכז. על מנת לשמור על המומנט החיובי כדרך בחירה יש להעזר בשאלה מכוונת ( שיטת הנל”פ מתבססת על מודל של שאילת שאלות מכוונות ) . השאלה שנוכל לשאול את עצמנו בכל זמן שנרצה היא: “על מה אני מודה ברגע זה?” איך זה ישפיע על חיינו, אם נשאל את השאלה הזאת לפחות עשר פעמים ביום? הדרך היחידה לדעת בוודאות את התשובה, היא פשוט לעשות את זה.

השיטה הרביעית

ניהול יומן הכרת תודה – לאחר שהתרגלנו להביע הכרת תודה, להזכר בהכרת תודה , כעת השלב של כתיבה של כל מה שאנחנו מודים עליו. מדוע ? כי בעת שנכתוב את מה שאנו מודים עליו, תגרום להשפעה בעלת עצמה גדולה הרבה יותר. הראייה המוחשית, של הנקודות המצטברות יחד על הדף, נותנת לנו הבחנה הולכת וגדלה, שיש לנו המון דברים להודות עליהם. יש מי שסובר, שכדאי לקבוע מכסה של לפחות חמש או עשר נקודות ביום. בכל פעם שאנו נזקקים להתרוממות הרוח, נוציא את היומן ונתחיל לקרוא.

על מה ניתן להכיר תודה ?

נכיר תודה על כל הכישרונות, היכולות, המיומנויות, הידע, המשאבים הפנימיים והמשאבים החיצוניים שלנו. בעודי קם בבוקר אני אסיר תודה שאני בריא, שיכול לנשום חופשי, שיכול להזיז את גופי, שיכול לקום ממיטתי לבד ובריא, שיכול לצחצח את שיניי, לעשות את כל פעולות הבוקר הנדרשות, ומשם שאני יכול לאכול, וגופי הבריא קולט את המזון בבריאות,שאני יכול לעבוד, לחשוב, ליצור ותודה על השכל הבריא יכולת הזיכרון ועוד.

לאחר תקופה קצרה בה הטמענו את יכולת הכרת התודה, הגיעה העת לעמוד מול המראה ולראות את ההשתקפות שלנו ולאמר תודה על מה שאני רואה במראה, הכרת תודה מלאה לבורא כל יכול שזיכה אותי לראות את היופי שבי, את החיוך שבי, את האהבה שבי, אני מודה על כך שאני אוהב ומקבל את עצמי ועוד משפטי חיזוק ( הצהרות חיוביות ) .

והפרס הגדול על ההתמדה בהכרת התודה – ותראו איך חיוך מופיע לכם על הפנים. איך הצלחנו להפוך את עצמינו לבני אדם שמחים ומאושרים הרבה יותר.

בברכת הכרה תודה , לקורא ולקוראת ברגעים אלו, שהקדישו מזמנם לטובת קירוב חייהם להיות שמחים ומאושרים יותר.

 

הכרת תודה-גישה הוליסטית        הכרת תודה-גישה מחקרית      הכרת תודה-גישה יהודית