הכרת תודה

בעמודים הבאים ניסקור גישות שונות להכרת התודה , הן בצד המחקרי אמפירי והן מצד השורשים ביהדות.

מהי הכרת תודה ? איזה תדר מעבירה לייקום ? מה ביקש הבורא כל יכול מאיתנו בנושא הכרת התודה ?

עם התפתחות הפסיכולוגיה החיובית, הנושא של הכרת תודה הפך לאחד התחומים הנחקרים ביותר בפסיכולוגיה. רב המחקרים התמקדו במציאת ההבדלים ביכולת של אנשים שונים להרגיש הכרת תודה ובהשפעה של תחושת הכרת תודה על החיים.
בפסיכולוגיה החיובית פיתחו מדדים שונים בנושא הכרת תודה, אשר מודדים באיזו תדירות ובאיזו אינטנסיביות אנשים מרגישים הכרת תודה ומודדים אספקטים שונים של הכרת תודה כגון: הערכה של אנשים, הערכה של רכוש, הערכה של הרגע הנוכחי, הערכה של העולם, טקסיות בחיים, תחושת פלא, התנהגות שמביעה הכרת תודה, השוואות חברתיות, דאגות קיומיות, מידת התרעומת המורגשת לגבי דברים שחסרים בחיי האדם.

מחקרים רבים מראים כי לאנשים אסירי תודה יש תחושת רווחה גדולה יותר בחיים ובריאות נפשית מוגברת: הם חווים יותר שמחה, שביעות רצון מחייהם ומהקשרים הבין אישיים שלהם, התפתחות אישית, תחושת ייעוד בחיים וקבלה עצמית, ישנים טוב יותר וחווים פחות דכאון ולחץ. יש להם דרכים חיוביות יותר להתמודד עם הקשיים בחיים (קבלת תמיכה מאנשים אחרים, גדילה מהקושי, הקדשת זמן גדולה יותר להתמודדות עם הקושי וכד’) והם משתמשים פחות בדרכים שליליות להתמודדות עם קשיים אלו (התעלמות מהבעיה, הכחשת הבעיה, האשמה עצמית, התמודדות דרך שימוש בסמים/אלכוהול וכד’). למעשה נמצא כי להכרת תודה היה הקשר הגבוה ביותר עם תחושת רווחה בחיים, יותר מכל שאר תכונות האישיות שנחקרו.

חוסר קבלה של המצב הקיים והתנגדות לרגע הזה – לעיתים רבות, לא רק שאיננו שמים לב או נוכחים ברגע הזה, אלא אנו באופן פעיל מתנגדים לרגע הזה ומשוכנעים שהדברים צריכים להיות אחרים ממה שהם במציאות. אנלוגית, ניתנת לנו מתנה, אנו מסרבים לקבל אותה, לפתוח אותה ולראות מה יש בתוכה ומתעקשים על כך שאנו צריכים ומגיעה לנו מתנה אחרת. אין דבר שמונע תחושת הכרת תודה יותר מהאמונה שהדברים צריכים להיות שונים ממה שהם במציאות. התנגדות זו גורמת לסבל רב לנו ולסובבים אותנו ומונעת מאיתנו לראות את הטוב שקיים כרגע

הכרת תודה-גישה הוליסטית        הכרת תודה-גישה מחקרית      הכרת תודה-גישה יהודית

הנכם מוזמנים לאימון בשיטת הכרת התודה,

ככל שאתה מודה יותר אתה זוכה ליותר,

ליצירת קשר 

אבי