דמיון מודרך לצורך שינוי

דמיון מודרך לצורך שינוי

כל אחד משתמש בדימיונו . אתה עושה זאת כאשר אתה חולם בהקיץ , נזכר בחוויהמן העבר, או חושב על אחד ממכרייך. זוהי פעולה טבעית ודיי אוטומטית במידה רבה, בדומה לנשימה או הליכה. סביר להניח כי יש לך שאלות רבות בנוגע לדימיון מודרך ? אתייחס לכך בהמשך .
דימיון מודרך = יצירה מודעת ורצונית של רשמים חושיים מנטליים לצורך שינוי העצמי. (פטריק פאנינג )

דמיון מודרך הוא תחום רחב הכולל בתוכו מגוון שיטות לטיפול והתפתחות אישית, שמטרתן להביא לאיזון, ריפוי והגשמה. המפתח לשיטה, הוא היכולות של המוח האנושי להתפקס על דבר מה, תוך שהוא מכבה את כל מה שמפריע לו מסביב, כמו העובדה כי המוח אינו מבדיל בין דמיון למציאות.
כשאדם מתרגל דמיון מודרך במצב של הרפיה, המוח השכלתני עובר למצב שקט של קליטה (גלי אלפא), והמוח הימני שמתקשר עם התת מודע, עובר לרמות קליטה ושליפת מידע גבוהות.
זה מאפשר לנו לתקשר ברמה פיזית עם מערכת החיסון ועם כל תא בגוף, וברמה הנפשית, לשחרר מחסומים והתנגדויות, או לשנות וגישה ואמונות שאימצנו במהלך כל חיינו.
אם תחשבו על כך לרגע, כל דבר שקיים במציאות שלנו, החל משולחן ועד מטוס , התחיל בדמיונו של מישהו , בטרם נוצר, כך שהיכולת שלנו לדמיין כל דבר או מצב מבוקש בחיינו, מהווה שלב ראשוני ומהותי ב”הזמנה” של אותו דבר או מצב לחיינו.
דמיון מודרך או מדיטציה מודרכת, הן משיטות הטיפול והתפתחות אישית, העתיקות ביותר שקיימות על כדור הארץ , ומיליוני אנשים בכל העולם, עושים בהן שימוש למטרות שונות כבר אלפי שנים. הדמיון המודרך נחשב לאחד הכלים הטובים היותר בהשגת מטרות ספציפיות, שהאדם המודרני מתמודד עמן ביומיום. לדוגמא:
טיפול בחולי והתמכרות, פרוק כעסים ואכזבות , רגיעה ואיזון פנימי, הגשמת יעוד וקריירה , חיבור פנימי לצורך הגשמה עצמית , השגת יעדים ומטרות בחיים .

לסיכום, ניתן לאמר שבכל תחום בחיים ניתן להעזר בדמיון המודרך. השאלה : האם הוא מספיק ?
גישת ה NLP גורסת כי דמיון מודרך הוא רק חלק בתהליך הרבה יותר חשוב , שהוא מבחן האמונות הפנימיות שהאדם מחזיק כלפיי עצמו. דוגמה : אדם שמפחד ממיים עמוקים.
האם הדימיון לבד יפתור את הבעיה ? סביר להניח שלא. החלק “המודרך” מתייחס לחלקו של המנחה מאמן, שידריך אותו בתהליך לחשוף את הפחדים העתיקים הנמצאים עמוק בתת המודע, ותוך כדי האימון , ישחרר את אותם האמונות החוסמות כך שהדימיון יוכל לפעול בשטח נקי מחסימות .
בהעדר טיפול בפחד, ברגע היקיצה , הפחד הוא תגובה חזקה רגשית שתפעל לשתק את האדם ותמנע ממנו לממש את הדימיון הקודם.
לכן טיפול בפחדים, אמונות מגבילות, טראומות , חייבות להקדים את שחרור הדמיון וזאת על מנת להטמיע שינוי רצוי חדש בדפוס ההתנהגות השוכן בתת המודע.