איך להתגבר על הפחד ? – מה לעשות כאשר הפחד תוקף אתכם ?

בעיה: שמירה על הפחדים מעורפלים
פתרון: לפתח מודעות ולהתעמת עם הפחדים

כל עוד הפחדים שלכם נשארים מעורפלים בראש, לא מוגדרים או מרחפים, לא רק ישאיר אתכם מפוחדים. לא להתמודד איתם או להתעלם מקיומם לא הולך להעלים אותם. להפך, הם רק הולכים לחזור בגדול יותר בכל פעם. תאמינו או לא אך לפחדים יש השפעה פיזית על התפקוד שלנו והם יכולים להתבטא במגוון צורות, בשינה, בהפרעות אכילה ובעוד אין ספור פעולות שאנחנו מבצעים באופן יום יומי וכלל לא מודעים לחשיבותן. הפתרון האמיתי הוא חשבון נפש או מדיטציה. איך שתרצו, מפגש עם האני העצמי שלכם לא יותיר לכם ברירה אלא לקלף את קליפות הפחד ולגבש אותו לכדי בעיה ממשית ומוחשית. כשתדעו “איך לקרוא לילד בשמו”, תדעו מול איזה פחד אתם מתמודדים כך יהיה להם הרבה יותר קל להתמודד מולם. קחו פיסת נייר ועט, ענו על השאלה – ” הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות?” קחו את הזמן באמת לחשוב על זה ולכתוב את התסריט הגרוע ביותר שיכול להתרחש במציאות. התשובות יגלו לכם שהפחד הוא רק אשליה.

בעיה: שמירה על הפחדים בבטן
פתרון: לחלוק עם העולם את הפחדים

לפחד בחור חרוץ ובעל יכול להשתלט על כל המחשבות שלכם בייחוד כאשר אתם שומרים את הפחד לעצמכם. כדי למנוע ממנו לקחת את הפיקוד ולהניע את גלגלי הדמיון שלכם, עליכם לא להתבייש לחלוק עם העולם את הפחדים שלכם. כשאתם מתמודדים לבד עם הפחד, קל יותר לאבד קשר למציאות, כך אתם למעשה בונים סיוט נורא המשתק את גופכם ואת ראשכם החופשי. במקום זאת, על ידי שיתוף הפחדים עם אנשים קרובים ואהובים, היודעים להכיל ולהקשיב תוכלו לגבש דעה נוספת אודות הפחדים. גם מבלי לחוות דעה נוספת, לפעולת הדיבור יש יתרון הכולל שחרור מתחים.

בעיה: הזנה של הפחדים
פתרון: הגדרת גבולות לפחדים

לרוב אנחנו עשויים להתמקד בהיבטים שמשאירים אותנו תקועים עם הפחדים. להקטין או לבקר את עצמנו, להאמין כי רק כאשר נרכוש משהו או נבצע פעולה מסוימת נצליח להתגבר על הפחדים. התמקדות בדברים רק תמנע מאיתנו להתקדם קדימה. אין מנוס מהפתרון הזה, הפתרון הוא “הגדרת גבולות לפחדים”, מה זה בעצם אומר? מאוד פשוט. כאשר אנחנו מודעים לפחדים שלנו קל לנו יותר לשים להם “סטופ”, כשאנחנו יודעים מתי אנחנו יורדים שוב פעם לרמה הנמוכה בה רוטטים הפחדים, נוכל “להדליק אור” אשר ינחה אותנו אל הדרך הבטוחה. הקשבה עצמית והכלה עצמית הם תמיד הפתרון לצאת מהדיכאון, אך לעיתים הפחדים כל כך גדולים שלכל מקום שנסתכל נראה שחור. היו האור הקטן בקצה המנהרה, בעבורכם ואם תוכלו גם בעבור אחרים. התמקדו בחיוביות.

בעיה: פירוש לא נכון של המציאות
פתרון: הבנה של מקור הפחדים

לעיתים קרובות אנחנו נוטים לפרש לא נכון את המידע שסביבנו. פתאום כל מה שאנו רואים הופך מפחיד ומאיים. לכאילו כל המציאות מנסה לעשות לנו דווקא, אך האמת היא שזה רק הראש שלנו מלא בפחדים שמנסים לשטות בנו. זה קל מאוד לחיות חיים בהם כל דבר שנסתכל עליו יראה לנו כמפחיד, אך ניתן לעשות משהו כדי לפתור את העניין והוא הבנה של מקור הפחדים. לכל פחד יש בסיס שעליו הוא מבוסס, נסו להיזכר בזיכרונות מהעבר, באמונות שלכם, בטראומות שחוויתם, בחוויות מהפכניות שאולי היו אחראיות להחדיר בכם את אותו הפחד. נסו להסתכל על המצב שיצר את הפחד בעיניים רעננות ומבינות יותר, במבט אל העבר. נסו לקבל את החוויה כדבר מלמד ולא דבר מרתיע. מתוך ההבנה שכעת אתם מודעים לאותו הפחד. הודו לאותה חוויה כי לימדה אתכם את השיעור החשוב בהנ”ל. חוויה מאירת עיניים יכולה לעזור לכם להבין שהזיכרונות שלנו יכולים לעתים קרובות להיות די מדויקים ומועילים אך עם זאת, הם לא נבחנו מחדש בשלב מאוחר יותר. המוח שלנו אוהב ליצור דפוסים ומסקרנות המבוססים על מעט מאוד רעיות וחוויות העבר. שימו לב מתי קיימות חוויות חד פעמיות אשר השפיעו על עיצוב דמותכם היום. אם מצאתם כאלו חוויות, אל תהססו ללכת ולבצע “חוויה מתקנת” כדי להתמודד מול הפחד שלכם.

בעיה: הכחשה של הפחדים
פתרון: להתמקד במה שחיובי בחיים

כמה פעמים ניסיתם להכחיש את קיומם של הפחדים? כך כמו בסעיפים הקודמים נראה שכאשר אתם מנסים להתעלם מהפחדים הם תמיד ימצאו דרך יצירתית לחזור אל תוך החיים. מה באמת ניתן לעשות במקום? דחיפת הפחד הצידה רק מונעת מאיתנו לנקוט פעולה ואפילו גורמת לנו לקבל את הפחדים כחלק בלתי נפרד מהמציאות. אבל יש פתרון ואנחנו קוראים לו “הדבקת המדבקה”. מתוך ניסיוננו האישי בכל פעם שעלה בנו פחד העדפנו להתמקד במה שחיובי ולא בנתונים השליליים שהפחד הביא איתו. כמו פלסטר או מדבקה “הדבקנו” נתון חיובי והגיוני המבטל את הפחד. לדוגמה: הפחד שעולה בנו באופן מילולי נשמע כך- “אני לא יודע לשחות” תשובה הגיונית- “לא, אתה רק מפחד לשחות, אתה אלוף בשחייה, אין סיבה לפחד כל עוד יש לך את עצמך”, יש אנשים שבמצבים כאלה מציינים בעבור עצמם נתונים חיצוניים כמו נוכחות מציל, חברים או משפחה במקום וכדומה. כל אלו עוזרים לנו להישאר על קו ההיגיון ולא לוותר על חוויות. קחו כמה נשימות עמוקות, הרגישו את האוויר נכנס ויוצא, דברו אל עצמכם בשקט, הסתכלו בהיגיון על המצב הקיים ופעלו. אל תהססו להגיד לעצמכם שהפחד רק בראש. מניסיוננו שלאחר תרגול של פעולות אלו המתמקדות בחיוביות, לא יישארו לכם לבסוף פחדים, כולם יבוטלו על ידי ההיגיון. זכרו כי, מחשבות ברורות בונות מחשבות חיוביות נוספות.