איך להשתחרר מהעבר ולהסתכל קדימה ?

שחרור מהעבר

אחד מהמיתוסים הידועים שאנשים רבים חיים על פיו אומר “אדם לא יכול לברוח מהעבר שלו”. תרבויות שלמות פיתחו ושכללו את הקונספט של הסביבה שולטת במה שקורה לנו מבלי שתהייה לנו יכולת, השפעה או אחריות על עתידנו, מתוך כוונה להנציח בנו גישה של חוסר אונים לגבי גורלנו. וכך האליטה, השלטון, התרבות או כל מיסגרת אחרת ממשיכה להנציח עצמה.

 למרבה המזל, כיום לאחר התקדמות מחקרית ענקית גם המדע כבר מוכיח לנו שכל זה אינו נכון.

 תעשיית הסרטים בהוליווד ובעולם כולו וכן סדרות הטלביזיה סוחטות הדמעות –  לפיה החיים אקראיים והדרמה האנושית בתוכם היא בלתי נמנעת. הסיבות לכך שונות ומשונות אבל המרכזית בהן היא השימוש העקבי בתרבות ככלי לשימור המעמד והשלטון הכלכלי בחברה  וחיזוק של בסיס אמונות קיים כאמצעי להפחדה ושליטה בהמונים.

אין ספק שזו כלי שמסתבר כאחד היעילים ביותר לאורך השנים. הדרמות תמיד מוצגות ומצטלמות היטב ומשאירות רושם רב על התת המודע הפרטי והקולקטיבי. מאחר והתמכרות רגשית היא חלק מהתרבות האנושית ליצירת דרמות של עצמנו או לצפייה בדרמות של אחרים,  עד שנראה שאנו כחברה מאוהבים בכל הסבל הזה, המעניק סוג של נחמה לסבל הפרטי.  בפרט אם בדרמה מגיע הפי-אנד לאחר סבל ארוך, דהיינו קודם סבל ואם עומדים בציפיה של הסביבה מגיע התגמול.

התמקדות בסבל תמיד תמשוך עוד סבל לחיינו, ותחושת ה”מגיע לי כי סבלתי” כמעט אף פעם לא תוציא אותנו מהמעגל האכזרי הזה.

 אנשים בודדים לאורך ההיסטוריה, ידעו את האמת והבינו שהדרך לחיים עשירים ומאושרים עוברת תמיד דרך ראיה מפוכחת ושחרור הדרמות מהעבר. למרבה הצער, עבור רובינו, תחושת חוסר האונים שנובעת מכך שאנו ממשיכים לחיות את העבר על ידי זה שאנו משחזרים אותו שוב ושוב במחשבותינו,  היא כה חזקה עד שהיא מפשיטה אותנו כמעט לחלוטין מהיכולת לקחת שליטה על גורלנו.

האמת היא שגם אם סיפור חיינו נשמע עגום וטרגי, זהו בסך הכול עוד סיפור שאנו מספרים לעצמנו. אנו היחידים שיכולים להוסיף את המשמעות לכל מקרה שקרה לנו, ובכך לתת לעבר להשפיע על מי שאנו ועל איך אנו מתנהלים כיום.המשמעות האמיתית של הבחירה החופשית שהוענקה לנו מלידה היא למעשה הבחירה לספר לעצמנו סיפור חדש, הסיפור שאנו בוחרים ולא זה שבחר בנו, ועם הסיפור החדש נבנה מציאות חדשה כך שהתת-מודע יתאים וימשוך לנו את המציאות של הסיפור החדש.

 אם נבחר להתעמק ב”למה ואיך זה קרה לי”?  זו שאלה סגורה שתביא אותנו למבוי סתום. העבר כבר התרחש ואין לנו דרך לשנות אותו. עצם החיטוט רק מותיר אותנו בעבר ונותן לו כוח להשפיע גם על עתידינו. רק אם נלמד לנקות את הדרמה ולהשאיר את העבר בעבר נוכל ליצור מציאות חדשה.

הדרך הטובה להשתחרר מהעבר היא לחזור ולשאול את עצמנו – האם המשמעות שהוספנו לכול סיפור, תוקעת אותנו או מעצימה אותנו ? . האם אנו בחרנו בה או שהיא בחרה בנו?

להשאיר את העבר בעבר ולהבין שאין לו שום דרך לגעת בנו 

היא הבחירה האינטליגנטית אבל היא לא תמיד קלה.

המסרים וההצהרות הבאות מכילים סדרת מסרים תת הכרתיים שמיועדים להתיישב בתוך מוחנו ולסייע לנו לבנות סיפור חדש. עצם העובדה שאנו מבינים שהתמקדות בעבר תוקעת אותנו היא הצעד הראשון לשינוי, אבל תכנות מוחי מחודש של הרגלי חשיבה שנצרבו בתוכנו משך חיים שלמים והטמעה של הרגלים בריאים יותר במקומם – לוקחים קצת יותר זמן אך בהחלט אפשריים בעזרת חזרתיות.

ההמלצה שלנו היא לקרוא בקול רם בפינה שקטה כשאתם לבד, בחוץ בחוף הים, בבית בחדר שלכם, בפארק בפינה שקטה או בכל מקום שתרצו, קיראו זאת לפחות שלוש פעמים ביום : בבוקר – לפני התחלת הפעילות היומית , בצוהריים – קחו לכם הפסקת צוהריים ובמקום להתעסק ברכילות היומית הקדישו זמן לעצמכם, ובערב לפני השינה – כך שהמסרים הללו יחדרו לתת המודע בזמן שאתם ישנים .

חיזרו על תרגיל זה לפחות למשך 21 עד 30 יום, שזה הזמן הנדרש כדי להטביע הרגל חשיבה חדש. המשפטים הללו בעיקר בבוקר מיד שאתם מתעוררים ובערב לפני השינה יש בכוחם לעקוף את המוח המודע שיכול להעלות התנגדויות ויתיישבו בתת המודע שלכם כדי להקנות לכם את ההרגל החדש בו בחרתם.

להלן הרשימה כפי שבניתי אותה עבורכם : ( אתם יכולים לבחור / להוסיף משפטים משלכם) :

אני חי בהווה ומסתכל קדימה
אני שולט בזכרונות שלי
אני בוחר מה לזכור
אני מניח לעבר שלי להתפוגג
אני חופשי מכול זיכרון מעיב
אני מעריך את העבר ככלי לימוד
אני מקבל את הבחירות שעשיתי
אני משחרר כול חרטה
אני משחרר כול אשמה
אני הנהג של מחשבותי וזכרונותי
אני מבין שאנשים יכולים להשתנות
העבר שלי הוא רק העבר שלי
הזכרונות הם רק זכרונות
אני אדון למחשבות שלי
אני משאיר את העבר בעבר
אני מתחיל דף נקי
אני שומר זכרונות שמחים
אני משחרר זכרונות מעיבים
אני מרגיש מפלא כשאני סולח לאנשים
אני מרגיש נפלא כשאני סולח לעצמי
אני משחרר את ההשפעה של העבר עלי
אני מתכנן את עתידי מרגע ההווה
אני חי בהווה ומסתכל קדימה
אני משחרר זכרונות מכאיבים
זה בסדר עכשיו לשחרר את העבר
זה בטוח עבורי לשחרר את העבר
אני מצפה לעתיד עם זכרונות מדהימים

שלכם באהבה,

אבי